21/8 – 10/9 2025

Vintergatan, Merkurius och månförmörkelse

På kvällarna är det nu idealiskt att titta efter vintergatan när det blivit mörkt vid 23-tiden. Månen är ny den 24/8 men är vid denna årstid osynlig minst en vecka till. Till vänster om vintergatsbandet ser vi i sydväst Saturnus, som ännu så länge är den enda planeten som syns på kvällstid.

På morgonhimlen har vi till en början tre planeter. Jupiter står mitt i Tvillingarna, Venus allt längre ner åt vänster i Kräftan, och i en vecka ungefär kan vi också se Merkurius. Mellan 21 och 28 augusti hittar vi den före klockan 05 i förlängningen av linjen Jupiter-Venus ner mot horisonten i ostnordost. Venus vandrar snabbt vidare genom Kräftan, och passerar 1-2/9 nära Praesepe och delta Cancri. Även Jupiter rör sig åt vänster relativt stjärnorna, men betydligt långsammare. Den kommer den 6-7/9 ovanligt nära delta Geminorum, se Himlascener.

Också rymdstationen ISS syns på morgnarna, och man kan passa på att titta om man ändå är uppe för morgonplaneterna. Tidtabellen är för Värnamo, men som vanligt finns aktuella och lokala data på heavens-above.

dat             kl              h              dat             kl              h
25/8      04.59       23           26/8       04.10        19
27/8      04.58       29           28/8       04.10        26
29/8      03.22       21           30/8       04.09        31
29/8      04.58       32
31/8      03.22       24              1/9       04.08        31
31/8      04.57       29
2/9         03.21       21              3/9       04.08        26
2/9         04.56       23
4/9         04.55       15

Omkring 3/9 börjar månen synas lågt i söder, och när den kommit fram till full den 7/9 kan vi se en spännande månförmörkelse på bekväm kvällstid. Den totala förmörkelsen varar mellan 19.31 och 20.53 och månen går från svensk horisont upp totalförmörkad. Eftersom solen samtidigt precis går ner är skymningshimlen så ljus att månen kanske först är svår att urskilja. Man får söka upp ett ställe med fri horisont åt ostsydost och så spana (gärna med fältkikare) lågt över horisonten. Den totalförmörkade månen lyser i gula och röda nyanser som bör kontrastera tydligt mot den blå himmelsbakgrunden. Efter 20.30 syns månen säkert tydligare, med Saturnus nedanför till vänster, och vi kan se de sista minuterna av den totala förmörkelsen. Sedan följer det timslånga utträdet ur kärnskuggan på en allt mörkare himmel. Den partiella förmörkelsen slutar klockan 21.56, men ännu en halvtimme kan man tydligt se att månens högra halva (som ännu är inne i halvskugga) ser lite mörkare ut än den vänstra.

Nästa kväll står månen ganska nära ovanför till vänster om Saturnus, och den fortsätter sen bort mot Plejaderna som ockulteras den 12/9. Då börjar också en serie kvällspassager för ISS, och jag återkommer med mer om detta i nästa Aktuellt.

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *